TROCHĘ INFORMACJI O ELEMENTACH SYSTEMÓW ALARMOWYCH…

Szanowni instalatorzy, pragnę przypomnieć o istnieniu bardzo przydatnych modułów, które mogą Wam ułatwić prace montażowe i przy okazji zwiększyć poziom bezpieczeństwa montowanych systemów. Mowa o prostym urządzeniu, module bezpiecznikowym AWZ573 oraz AWZ577, jednocześnie module dystrybucji napięcia. Spotkałem się z wieloma instalacjami w których pod wyjście wysokoprądowe „upchane” są żyły doprowadzające napięcie do detektorów w systemie. Stosując moduł zasilany jedną parą przewodów z wyjścia wysokoprądowego, możemy te same żyły zasilające (upchane pod jedno wyjście), rozdzielić pod kilka zacisków modułu otrzymując pewne połączenie i wygodę pracy. Zwarcie któregokolwiek z wyjść modułu nie spowoduje wyłączenia napięcia na wyjściu wysokoprądowym centrali i tym samym pozbawienia zasilania wszystkich urządzeń podłączonych do wyjścia, odłączy nam tylko zwartą sekcję pozwalając na zasilanie pozostałych sprawnych obwodów. Poniżej rysunek modułu:

  • Dioda informujące o stanie pracy konkretnego wyjścia
  • Bezpieczniki w obwodach wyjść
  • Niezależne zabezpieczone wyjścia (0,3A)
  • Wejście zasilania, gniazdo DC
  • Złącze śrubowe, wejście zasilania modułu
  • Listwa montażowa, taśma dwustronnie klejąca

Podsumowując: wydanie dosłownie kilkunastu złotych na wyżej opisany moduł znacznie ułatwi nam prace instalatorskie, dodatkowo zabezpieczy obwód zasilania detektorów, pozwoli zachować przejrzystość w połączeniach wewnątrz obudowy centrali oraz ułatwi ewentualną, przyszłą obsługę serwisową.

Drugim elementem, który osobiście bardzo lubię i również chcę przypomnieć o jego istnieniu jest moduł powiadomienia GPRS- T1. Jest to moduł komunikacyjny, przeznaczony do realizacji monitoringu GPRS oraz powiadamiania SMS przez centrale dowolnego producenta wyposażone w dialer telefoniczny. Pozwala na wysłanie maksymalnie trzydziestu- dwóch komunikatów o zdarzeniach systemowych i alarmowych z dokładnością z której linii alarm został wywołany. Przykładowo w centrali CA-5 w której mamy do dyspozycji trzy wyjścia programowalne, z czego jedno wykorzystaliśmy do wysterowania sygnalizatora, w przypadku modułu powiadomienia sterowanego wejściami zostały nam do dyspozycji tylko dwa wyjścia czyli dwa komunikaty z ewentualnym powrotem wejść do stanu normalnego. Wykorzystując dialer telefoniczny tej samej centrali i podłączony do niego moduł GPRS- T1, możemy zamienić każdy kod monitoringu telefonicznego na dowolną treść SMS-a, maksymalnie trzydzieści dwa komunikaty na cztery różne nr telefonu. Poniżej zakładka programu do konfiguracji modułu, w której zamieniamy kody generowane przez centralę na powiadomienie SMS.

 

Na koniec jeszcze jedno ciekawe urządzenie, centralka alarmowa polskiego producenta GENEVO, Prima 6 oraz Prima 16, liczby 6 i 16 to maksymalna ilość wejść w systemie. Centrale posiadają wbudowany moduł powiadomienia GSM. Charakterystyka central:

Ciekawą cechą, która wyróżnia centralki PRIMA jest obsługa kart prepaid, centrala daje możliwość podejrzenia stanu konta oraz jego doładowania za pomocą systemowego manipulatora LCD.

PRiMA LCD WH-WH

Tomasz Sassek

Factor Security

Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *