SYSTEMY WYKRYWANIA I SYGNALIZACJI POŻARU – cz.4

Liniowe czujki dymu są szczególnym przypadkiem czujki optycznej. Nadają się do zabezpieczania dużych pomieszczeń o długości do 100 metrów. Chronią przestrzeń o szerokości do 12 metrów, zależnie od wysokości montażu. Składają się z nadajnika i odbiornika podczerwieni montowanych naprzeciw siebie. Często są one umieszczone w jednej obudowie – wtedy na przeciwległej ścianie umieszczany jest reflektor pryzmatyczny lub lustro. Ostatnie rozwiązanie ułatwia prowadzenie kabli: kabel prowadzony jest tylko w jedno miejsce. W przypadku obu czujek tłumienie sygnału docierającego do odbiornika jest traktowane jak pojawienie się dymu. Stosowanie tych czujek – mimo ich znacznie wyższej ceny – ma uzasadnienie w halach, w których koszty czujek punktowych i robocizny związanej z ich okablowaniem są większe, niż użycie czujki liniowej. Pobierają większy prąd, niż klasyczne czujki dymu, więc obciążalność i kwestie zasilania należy uwzględnić podczas projektowania i podłączania do systemu.

Przy montażu liniowych czujek dymu szalenie ważne jest, aby oba elementy czujki zamontować na stabilnym podłożu. Przy dystansach 50 czy 100 metrów niewielkie odchylenia konstrukcji nośnej obiektu mogą powodować na tyle duże odchylenia wiązki światła, że skutkuje to fałszywymi alarmami.

 Ręczne ostrzegacze pożarowe (ROP) to czerwone przyciski typu „zbij szybkę” służące do jednoznacznego wywołania alarmu przez człowieka. Montowane powinny być w ciągach komunikacyjnych, klatkach schodowych itp. Odległość między ROP-ami nie powinna być większa niż 40 m.

Izolatory zwarć separują elementy pracujące w pętli dozorowej, które zostały odcięte od reszty systemu na skutek awarii lub zwarcia kabli pętli dozorowej.  W systemach adresowalnych wymagane są w różnych, ściśle określonych miejscach systemu. Są konieczne w systemach adresowalnych, ale utrudniają projektowanie i ewentualne modyfikacje istniejącego systemu.   Na szczęście w wielu systemach sygnalizacji pożaru, w tym systemach firmy Siemens,  wszystkie urządzenia mają izolatory zwarć i w projekcie nie jest wymagane ich uwzględnianie.

Artur Kamiński
Factor Security
Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *