INTEGRA i PERFECTA… CO JE ŁĄCZY, A CO DZIELI?

Tematem mojego wpisu będzie dobrze znany wszystkim instalatorom, popularny system alarmowy Integra i Perfecta polskiej firmy Satel. Postanowiłem podzielić się swoimi spostrzeżeniami, więc pod przysłowiową lupę wziąłem centralę Integra 32 i Perfecta 32. Jakie mają cechy wspólne, jakie są ich właściwości,  i oczywiście czym się różnią ?

Należy również pamiętać, że znaczącą kwestią przy wyborze centrali alarmowej są potrzeby klienta. Nie powiem więc, czy lepszy jest system Integra, czy Perfecta. Zacznijmy zatem od cech wspólnych. Obie centrale posiadają zgodność z wymaganiami dla systemów stopnia 2 (GRADE 2). Ilość obsługiwanych wejść od ośmiu do trzydziestu dwóch, z możliwością wyboru różnego sposobu parametryzowania wejścia (NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC). Centrale, oprócz typowego sposobu działania wejść, obsługują również czujki roletowe i wibracyjne, szczególnie przydatne przy ochronie obrysowej.

Obydwa systemy posiadają dwa programowalne wyjścia wysokoprądowe na płycie głównej.Integra razem z ekspanderami posiada maksymalnie trzydzieści dwa wyjścia w tym sześć wyjść niskoprądowych typu otwarty kolektor. Perfecta natomiast posiada od czterech do dwunastu wyjść programowalnych przewodowych w tym dwa niskoprądowe typu otwarty kolektor.

Jeżeli zależy nam na systemie bezprzewodowym pracującym z centralą Integra, można opcjonalnie podłączyć kontroler systemu bezprzewodowego Abax. Aby uzyskać system bezprzewodowy w systemie Perfecta należy kupić płytę centrali Perfecta 32 WRL, która posiada wbudowany moduł kontrolera urządzeń bezprzewodowych. Przy mniejszej wymaganej liczbie linii dozorowych i potrzebie korzystania z czujek bezprzewodowych można zdecydować się także na mniejszą centralę, Perfecta 16 WRL.

Cechą wspólną odnośnie zarządzania systemem przez użytkownika jest ilość używanych manipulatorów i możliwość używania aplikacji mobilnej (Integra Control i Perfecta Control). Oba systemy są w stanie obsłużyć do czterech manipulatorów. Zarówno w systemie Integra jak i w systemie Perfecta istnieje możliwość sterowania automatyką domową zdalnie oraz za pomocą timerów, więc sterowanie oświetleniem, roletami czy zraszaczem ogrodowym nie stanowi żadnego problemu. Centrale obsługują moduły rozszerzeń z dodatkowymi wyjściami (na przykład INT-ORS albo INT-O).

Konfigurację obu central można wykonać za pomocą manipulatora lub (lepiej) komputera z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem: DLOADX dla Integry, PERFECTA SOFT dla Perfecty.

Co zatem różni Perfectę od Integry ?

System Perfecta obsługuje tylko manipulatory LCD, natomiast do Integry możemy podłączyć manipulatory LCD, LED, sensoryczne i dotykowe. Dodatkowo w manipulatorach obsługiwanych przez Integrę mamy dwa dodatkowe wejścia.

Perfecta posiada wbudowane moduły GPRS/GSM, głosowy i akustycznej weryfikacji alarmu. Z kolei do Integry takie moduły można podłączyć osobno. Znacząca różnica między systemami jest taka, że Perfecta nie obsługuje komunikacji sieciowej w protokole TCP/IP, więc nie możemy połączyć centrali z siecią lokalną. Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o ilości zapamiętywanych zdarzeń w Integrze wynosi ona 439 zdarzeń a w systemie Perfecta jest ich aż 3584.

Zapraszam państwa serdecznie do zapoznania się z systemami alarmowymi firmy Satel.

Piotr Brukiewicz

Factor Security

24.01.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *