CZUJKI

Czujki to urządzenia montowane w każdym chronionym miejscu (pomieszczeniu) i reagujące na różne zjawiska wskazujące na powstanie zagrożenia w chronionym przez nie obszarze. Centrala reaguje na sygnały z czujek w różny sposób, zależnie od programu wprowadzonego przez instalatora.

Czujki ruchu. Najczęściej stosowane są:

·    pasywne czujki podczerwieni,

·    czujki dualne (jedna czujka ruchu zawiera w sobie dwa urządzenia o różnej zasadzie działania; alarm powstaje wtedy, gdy obie części zareagują we właściwy sposób)

·    oraz czujki magnetyczne (kontaktrony) reagujące na otwarcie drzwi lub okna.

Dostępne czujki różnią się skutecznością działania, odpornością na fałszywe i niepożądane alarmy (!!) oraz klasą bezpieczeństwa potwierdzoną certyfikatem. Proste czujki, najczęściej z optyką bazującą na soczewce Fresnela, reagują na wzrost docierającej do nich energii ponad pewien poziom. Czujki zaawansowane, z inteligentną obróbką sygnałów, często z optyką lustrzaną, analizują wiele kryteriów zanim wygenerują kryterium alarmu. Do obiektów o wysokim poziomie ochrony stosuje się takie zaawansowane czujki, wyposażone dodatkowo w elementy zabezpieczające czujkę przed zasłonięciem (antymasking). Jeszcze inne czujki reagują na tłuczenie szkła lub wibracje w podłożu. Czasami podłącza się do systemu czujki gazu lub dymu, chociaż te ostatnie w dużych obiektach powinny być grupowane w oddzielne systemy (patrz „System sygnalizacji pożaru”; w systemach alarmowych mają one działanie wspomagające ochronę obiektu. Centrale alarmowe wyposażone są w specjalne mechanizmy do weryfikowania alarmów z tych czujek).

Czujki ruchu szerokokątne montuje się pod kątem 45o na wysokości 1,80-2,6 m w narożniku ściany z oknem lub drzwiami. Czujki ruchu kurtynowe montowane są na wysokości 2,5 – 4 m, w odległości około1 m od chronionej płaszczyzny, płasko na ścianie prostopadłej.

W czujkach ruchu cena przekłada się na ich efektywność wykrywania intruza, nie reagowanie na zjawiska zwodnicze, a to z kolei na spokój użytkownika. Im droższa czujka, z dobrymi algorytmami rozpoznawania intruza, z lustrzaną optyką, tym mniejsze jest ryzyko wywołania przez nią fałszywych alarmów, przyjazdu ochrony lub pobudki w nocy.

Kontaktrony montuje się w otworze okiennym lub drzwiowym, po stronie przeciwnej do zawiasów (w przypadku drzwi w górnej części ościeżnicy). Dwa elementy muszą być dokładnie spasowane, więc instalatorzy rzadko polecają je swoim klientom. A to bardzo przydatna, mało awaryjna czujka. Warto instalować kontaktrony na drzwiach wejściowych do obiektu, na drzwiach na taras i bramie garażowej. Kontaktrony nie tylko wcześnie wykrywają naruszenie, ale również usprawniają sposób zarządzania system alarmowym (ułatwiają uzbrajanie systemu gdy pozostajemy w domu i chcemy, żeby pomieszczenia na parterze były nadzorowane, a sypialnie na piętrze nie).

Czujki zewnętrzne to szczególny rodzaj czujek służących do ochrony zewnętrznej. Takim czujkom stawia się wysokie wymagania klimatyczne i funkcjonalne – pracują przecież w szerokim zakresie temperatur i wilgotności, oraz są narażone na zjawiska mogące w sposób naturalny wywołać niepożądany alarm. Właściwy dobór tych urządzeń jest trudny, zabezpieczenie obiektu niejednoznaczne i drogie. Istotna jest możliwość weryfikacji alarmów przez osobę pozostającą na obiekcie lub służby ochrony, wspierane systemem telewizji obserwacyjnej. Urządzeń do dyspozycji jest wiele – ważne jest właściwe ich dopasowanie do wymagań obiektu. Można użyć pasywne czujki podczerwieni, aktywne bariery podczerwieni, bariery mikrofalowe oraz kable sensoryczne montowane na opłotowaniu lub w ziemi.

Artur Kamiński

Factor Security

Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *